Politická orientace ( = fůj )

3. dubna 2011 v 9:04 |  Hippies
Z politických ideologií má hnutí nejblíže k anarchismu. V období největšího rozkvětu hippies zaznamenala v Spojených státech a v západní Evropě nárůst i takzvaná Nová levice (New Left). Stoupenci tohoto hnutí, většinou vyskokoškolští studenti a intelektuálové, sdíleli s Hippies některé názory na svět, prosazovali mír, lidská práva, feminismus, velkou míru osobní svobody, legalizaci lehkých drog atd. Z Nové levice vzešla i zelená politika, tedy ideologický základ moderních "zelených" stran.
Ačkoliv ve Spojených státech a v západní Evropě hnutí odmítalo nacionalismus a prosazovalo kosmopolitismus ("občané světa"), v zemích tzv. sovětského bloku (Polsko, baltské republiky SSSR a Sovětská ukrajina, Československo v roce 1968 atd.) často docházelo k míšení ideálů hnutí hippies a vlastenectví, respektive odporu k Sovětskému svazu. To se projevovalo například oblibou folkových motivů, jako jsou vyšívané plátěné košile nebo hudebních interpretů, jako byl Karel Kryl. Na vzhled Hippies reagovali stoupenci subkultury Skinhead zkrácením vlasů.

Dole je vlajka Youth International Party, "yippies", radikální antiautoritářské skupiny, která v roce 1968 navrhla prase jako kandidáta na úřad prezidenta Spojených států. ( Hned bych ho volil... )

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama